Vezano uz povišene vrijednosti amonijaka u zraku zabilježene na mjernoj postaji Državne mreže u Kutini inspekcija zaštite okoliša Ministarstva u stalnom je nadzoru i prati situaciju u tvornici Petrokemija u Kutini-priopćeno ej danas iz Ministarstva.Rezultati mjerenja koncentracije amonijaka za ponedjeljak, 27. lisopada, su prekoračili graničnu dnevnu vrijednost te je riječ o prvom takvom prekoračenju u ovoj godini. Izmjerena dnevna vrijednost za 27.10.2008. iznosila je 137 µg/m3, a propisana granična dnevna vrijednost je 100 µg/m3.
Povišene satne vrijednosti zabilježene su učesatlo i tijekom utorka i srijede što je povezano s radovima na postrojenju Petrokemije “Urea 2” (zamjena ventila) koji su trebali biti završeni još tijekom utorka, no radovi su stali i bit će nastavljeni nakon poboljšanja meteoroloških uvjeta.
“Inspekcija će nastaviti s nadzorom sve dok se postupak zamjene ventila ne okonča.” – propćilo je Ministarstvo.
