Una u opadanju, stanje je bolje u H. Kostajnici

- Advertisement -

Vodostaj Une u Hrvatskoj Kostajnici je u opadanju. Maksimalni vodosaj je bio u srijedu 499 cm, a danas u 13 sati 478 cm, s daljnjom tendencijom pada. Voda se polako povlači sa ulica, ali gradonačelnik Hrvatske Kostajnice Dalibor Bišćan rekao je kako ih i dalje očekuje borba sa zaobalnim vodama. 

“Nakon izvanrednih mjera nastalo je izvanredno stanje koje su visoki vodostaji uzrokovali, procjeđivanje kroz tlo i zaobilazne vode koje su došle u ulice, ali ono što smo uspješno odradili u samoj borbi je smanjivanje same razine vode u ulicama naspram vodostaja u rijeci Uni”, rekao je Bišćan za Hrvatski radio.

“Cijelu noć ekipe dobrovoljnih vatrogasnih društava, Hrvatske vojske i podizvođača Hrvatskih voda radile su na dopunjavanju, to jest praćenja samog rada pumpi. Trenutačno imamo blago opadanje vodostaja.

Možemo reći, nije tendencija opadanja i ovih zaobilaznih voda, tako da nastavljamo s radom kako ne bi došlo do opet povećanja u samim ulicama jer sada vidimo da obilne padaline uzrokuju laganim nakupljanjem, to jest procjeđivanjem i daljnji dotok vode, samo ne iz rijeke, nego iz okolnih brežuljaka ili viših terena, rekao je.

“Ja se nadam da je najgore prošlo, ali ovo je i dalje pola metra viši vodostaj od one situacije koju možemo nazvati izvanredne mjere, tako da je pred nama nekoliko dana borbi i održavanja jer pad je jedan centimetar. Ako ćemo gledati u satima, treba mu dva dana da dođe samo do izvanrednih mjera, što je 450, a već na 450 ugroza je svim objektima koji su uz sam tok rijeke Une, tako da ćemo nastaviti još nekoliko dana u samoj borbi i smanjivanju vodostaja u ulicama, a tek u utorak ili srijedu možemo očekivati da će se rijeka vratiti u svoje korito”, rekao je Bišćan.

I dalje su odsječena sela uz cestu Hrvatska Kostajnica -Dvor i do njih se može samo čamcem.

- Advertisement -

Ne propustite

GALERIJA: Svetkovina Duhova u Sisku

Sisački biskup Vlado Košić predvodio je na svetkovinu Duhova,...

Javna rasprava o Studiji utjecaja na okoliš sunčane elektrane Martinska Ves i dalekovoda 2×220 kV

Općina Martinska Ves obavještava javnost da se na javnu...

U srijedu je Bajramska dobrotvorna kolačijada

U srijedu je Bajramska dobrotvorna kolačijada ispred Islamskog kulturnog...

Poziv za podnošenje prijedloga za dodjelu Plakete Marijan Celjak-junak obrane Grada Siska u Domovinskom ratu

Grad Sisak objavio je poziv za podnošenje prijedloga za...

Proslava Kvirinova

Svetkovina sv. Kvirina, zaštitnika Sisačke biskupije i grada Siska,...

Povezane novosti