Drugo okupljanje origmista pod nazivom OKS 2018. tj. Origami kongres Sisak održano je u Sisku 11. svibnja u prostoru OŠ 22. lipnja u Sisku.
U natjecanje za najbolje radove ušla su 34 dovršena modela u origami tehnici, a izradilo ih je 50 natjecatelja što kao pojedinci ili kao timovi, uzrasta od 8 do 16 godina iz Osnovnih škola 22. lipnja i Galdovo, kao i učenici iz Odjela za učenike s teškoćama u razvoju. Osim polaznica origami radionica u natjecanju su sudjelovali i učenici koji sami rade origami uz pomoć knjiga ili preko interneta.
Priznanje za prvo mjesto na 2. OKS-u su podijelile Iva Šolić i Lea Čorak, učenice 3.a razreda OŠ 22. lipnja, drugo mjesto je pripalo učenicama koje nisu pohađale radionice u školi Izabeli Mifek i Luni Mihajlović, koje su učenice 4.a razreda iz iste škole, a treće su osvojili Odjeli za učenike s teškoćama u razvoju OŠ 22. lipnja s kojima je origami radila njihova učiteljica Renata Lisinski.
Nakon proglašenja pobjednika i okrijepe, održana je radionica za građanstvo u koju su se uključili i sudionici natjecanja.
Za razliku od prošle godine kad su zadane teme bile 3D kocke i avioni, ove godine nije bilo zadane teme već su natjecatelji sami birali temu uz ograničenje vremena.
„Cilj ovog natjecanja je popularizacija origamija. Iako sam prošle godine održala nekoliko radionica za origami mentore koji će u svojim školama pokrenuti radionice ove školske godine, to se nije dogodilo zbog prezauzetosti drugim obvezama, ali i zbog termina koji je ove godine pao nakon Uskrsa kad je najviše drugih obveza. Inače origami se sporadično radi diljem Hrvatske tako da već desetljećima tavori na entuzijazmu pojedinaca koji u pravilu traje godinu, dvije, a svega u par gradova Hrvatske origami radionice se održavaju u kontinuitetu godinama. Treba nastaviti u pronalaženju načina kako jače popularizirati ovu lijepu tehniku koja nije samo oblik zabave za sve generacije. Ona je u svijetu sve važniji terapeutski element koji je pokazao dobre rezultate u liječenju ADHD-a, PTSP-a, poteškoća u razvoju govora kod djece, element radne i socijalne terapije itd. Osnivanje origami društva u Sisku bi mogao biti dobar korak u tom pravcu, ako naiđem na podršku.“- rekla je Nada Tušak, dugogodišnja voditeljica origami radionica i projekta OKS-a.







