U Sunji uručeni ključevi 19 novih stanova

- Advertisement -

U Sunji su uručeni ključevi nove višestambene zgrade u Ulici branitelja Sunje kojom se privodi kraju veliki projekt obnove stambenog fonda nakon potresa na području Sisačko-moslavačke županije. Riječ je o višestambenoj zgradi s ukupno 19 stanova, izgrađenoj unutar ugovorenog roka, a vrijednost investicije koja je financirana iz državnog proračuna iznosi oko 3,3 milijuna EUR s PDV-om.

Ključeve su uručili potpredsjednik Vlade Republike Hrvatske i ministar prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine Branko Bačić, župan Sisačko-moslavačke županije Ivan Celjak, državni tajnik Tonči Glavinić, načelnica Općine Sunja Ivanka Crnko te ravnatelj Agencije za pravni promet i posredovanje nekretninama (APN) Dragan Hristov.

Ministar Bačić podsjetio je kako je na području zagrebačkog i petrinjskog potresa završeno više od 15 tisuća lokacija, 57 tisuća stambenih jedinica, a do sada je u proces obnove uloženo oko 5 milijardi eura.

„Vlada je kroz Zakon o obnovi odabrala strateški pristup koji se temelji na suvremenom konceptu konstrukcijske obnove. To znači da zgrade i kuće ne obnavljamo samo kako bismo sanirali posljedice potresa, već ih podižemo na višu razinu mehaničke otpornosti i sigurnosti kako bi građanima pružale sigurnije mjesto za život i rad. Posebno želim istaknuti inicijativu župana Ivana Celjaka i tadašnjeg državnog tajnika, a danas gradonačelnika Siska, Domagoja Orlića. Njihova je ideja bila da, uz obnovu zgrada oštećenih u potresu, pridonesemo i revitalizaciji Sisačko-moslavačke županije izgradnjom novih domova. Vlada je prihvatila tu inicijativu i pokrenula projekt izgradnje 59 višestambenih zgrada. Do danas ih je izgrađeno 57. Riječ je o projektu koji je od ideje do realizacije proveden u svega dvije godine“, rekao je Bačić.

Nove zgrade važan korak u obnovi, demografskoj revitalizaciji i podizanju kvalitete života u Sunji i cijeloj županiji I stanovi u Sunji koristit će se za privremeni smještaj stradalnika potresa dok traje obnova njihovih nekretnina, pri čemu su korisnici oslobođeni plaćanja najamnine uz sufinanciranje režijskih troškova. Nakon završetka obnove, zgrada će biti dio fonda za priuštivo stanovanje.

„Nakon povratka naših sugrađana u njihove obnovljene domove, ove stanove stavit ćemo na raspolaganje mladim obiteljima i deficitarnim zanimanja. Ovaj stambeni fond snažan je temelj za demografsko osnaženje Sisačko-moslavačke županije kada govorimo o ostanku mladih ljudi, ali i dolasku drugih ljudi koji trenutno žive izvan naše županije. U ovom trenutku imamo 57 stambenih zgrada više nego što smo ih imali prije potresa, a to znači oko tisuću stanova više nego prije potresa“, naglasio je župan Celjak.

- Advertisement -

Ne propustite

Dvojica kod Jasenovca zaustavljena prilikom krijumčarenja ilegalnih migranata

Na području nadležnosti Policijske uprave sisačko-moslavačke, policijski službenici koji...

Projekt „Aktivno tijelo, zdrav um 3” – raspored aktivnosti u kolovozu

Tijekom kolovoza možete sudjelovati na besplatnim aktivnostima u sklopu...

​Pod utjecajem alkohola izazvao prometnu nesreću pa pobjegao s mjesta događaja

U četvrtak, 30. srpnja oko 00.45 sati, u Zagrebačkoj...

Radovi u Topolovcu

U Topolovcu su u tijeku radovi u Ulici Stari...

Eurojackpot – u Sisku osvojen dobitak 5 od 322.848,70 eura

U 61.kolu igre Eurojackpot izvučeni su brojevi: 4, 10,...

Povezane novosti