Sisak info je lokalni informativni portal koji donosi najnovije vijesti, događanja i obavijesti iz Siska i Sisačko-moslavačke županije.

Četvrtak, 12 ožujka, 2026
11.5 C
Sisak

”Prva monodrama” Vida Bešlića u petak u Rimskoj 19

- Advertisement -

Kulturno-povijesni centar Sisačko-moslavačke županije poziva na kazališnu izvedbu autora Vida Bešlića pod nazivom ”Prva monodrama”. Izvedba će se održati u Galerijskim prostorima KPC SMŽ, Rimska 19, u petak, 6. ožujka u 18 sati.

Prva monodrama Vida Bešlića okuplja pjesme iz njegove zbirke ”Ektoplazma” stavljajući kazalište u kontekst ”lječilišta duše”.

O Prvoj monodrami:

Glavni protagonist ulazi u vremensku crvotočinu i prolazi kroz razdoblja prijeratne, poslijeratne, prijepotresne i postpotresne Banovine. Na tom putu osluškuje nagovještaje bolesti, pandemije, potresa – slutnje kraja ili možda novog početka.

Pred nama je spoj plesa, glazbe i poezije, scenski luk u kojem se vrijeme presavija, a pogled u prostor postaje pogled u sebe.

Prva monodrama Vida Bešlića počiva na eksperimentu kao analitičkom postupku koji proučava uzročno-posljedične odnose: kako prostor djeluje na pojedinca i kako se pojedinac snalazi u prostoru koji ga oblikuje.

Pokus traži odgovore: zašto se nešto zbiva, zašto se ponavlja, što jedan krajolik čini tragičnim, a njegove stanovnike junacima.

U dramskoj umjetnosti antiputopis je uspio tek ako publika shvati da nikada nije otputovala – nego da je ostala u samom središtu onoga što promatra.

O autoru: 

Vid Bešlić (Petrinja, 24. 6. 2000) mladi je glumac i pjesnik čiji se umjetnički izraz razvija kroz ispreplitanje kazališta, filma, glazbe i književnosti. Završio je preddiplomski studij glume na Akademiji dramske umjetnosti u Zagrebu u klasi Joška Ševe. Prethodno je maturirao u jezičnoj gimnaziji u Sisku te završio Glazbenu školu Frana Lhotke u Sisku, smjer gitara i solo pjevanje u klasi Marice Pernar. Tijekom osnovnoškolskog i srednjoškolskog obrazovanja aktivno je sudjelovao u dramskoj i novinarskoj sekciji, a umjetničko i društveno djelovanje proširio je kroz rad s Kino klubom Sisak te Interpretacijskim centrom baštine Banovine.

Dobitnik je nagrade Goran za mlade pjesnike 2023. godine za zbirku poezije Ektoplazma.

- Advertisement -

Ne propustite

50 godina postojanja i djelovanja Udruga žena Vukojevac

Proteklog vikenda održano je svečano obilježavanje 50 godina postojanja...

Nizozemci i Belgijanci krijumčarili strane državljane

Na području Policijske uprave sisačko-moslavačke, policijski službenici koji rade...

Gradonačelnik Orlić najavio rješenje za presudu zbog nedovršene dvorane – za problem okrivio Ikić Baniček

Gradonačelnik Siska Domagoj Orlić u četvrtak je, na tiskovnoj...

27-godišnjak osumnjičen za krađe i više provala u Sisku

Zbog sumnje u počinjenje teških krađa i jedne krađe,...

Najave za petak, 13. ožujka

SISAK - Svečana dodjela priznanja najboljim sportašima grada Siska...

Povezane novosti