6.6 C
Sisak
Utorak, 3 prosinca, 2024

Izabran izvođač za zgradu sisačke Gradske vijećnice – obnova će koštati 5,8 milijuna eura

Datum:

Grad Sisak je 27. veljače donio odluku o odabiru izvođača za konstruktivnu i cjelovitu obnovu zgrade Gradske vijećnice. Zgrada je spomenik kulture u državnom vlasništvu, a koristi ju gradska uprava.

Na natječaj za obnovu je pristigla je jedna ponuda, ona tvrtke Teh-gradnja iz Zagreba koja je u postupku dosadašnje obnove dobila puno poslova na obnovi kulturno zaštićenih objekata u javnom i  privatnom vlasništvu, a čija obnova ide preko Ministarstva kulture. 

I za ovu zgradu su ugovorom o dodjeli bespovratnih financijskih sredstava potpisanog između Grada Siska i Ministarstva kulture i medija Gradu Sisku dodijeljena bespovratna financijska sredstva Fonda solidarnosti Europske unije. Taj novac se mora utrošiti do 30. lipnja ove godine, inače se vraća EU.

Stoga je krajnji rok za izvršenje radova konstruktivne obnove (za koju je EU dao novac) 10. lipnja 2023. godine, a rok za izvršenje radova cjelovite obnove (faza 2) je 31. listopada 2023. godine. Ti radovi će obuhvatiti npr. i nove instalacije, rasvjetu, protupožarni sustav, itd.

Procjena cijene radova je bila 3.587.722,69 eura + PDV, a odabrana ponuda tvrtke Teh-gradnja iznosila je 4.667.661,56 eura bez PDV-a, tj. 5.834.576,91 eura s PDV-om.

 

 

Zgrada Gradske vijećnice sagrađena je 1913/1914. Projektirao ju je arhitekt Dionis Sunk porijeklom iz Siska koji je obrazovanje stekao u Njemačkoj na Visokoj tehničkoj školi u Karlaruheu gdje je diplomirao 1902. Gradio ju je sisački graditelj Mijo Popović. Godine 1978. je napravljena adaptacija potkrovlja te adaptacija podruma prema projektu Zavoda za projektiranje iz Siska. 

Tlocrtna površina zgrade je 728,79 m2, katnosti suteren, prizemlje, 1.kat i potkrovlje.

Uslijed potresa djelomično su se urušili zabatni zid i dimnjaci. Poduzete su mjere hitne intervencije te su zabatni zid na zapadnoj strani i svi dimnjaci razgrađeni do stropne konstrukcije potkrovlja. Na mjestu zabatnog zida na zapadnoj strani izvedena je privremena zamjenska drvena konstrukcija obložena trapeznim limom.

Prema elaboratima glavna oštećenja elemenata koja su uočena vizualnim pregledom:
1. Oštećenja nosivih elemenata građevine
– Vertikalne i dijagonalne pukotine oko otvora nosivih zidova
– Vertikalne i dijagonalne pukotine na nosivim zidovima
– Horizontalne pukotine na nadvojima
2. Oštećenje krovne konstrukcije
– Rotacija i pomaci krovne konstrukcije
– Pukotine na rogovima i podrožnicama
3. Nekonstruktivna oštećenja
– Urušavanje zabatnog zida
– Horizontalne pukotine na spojevima zidova i međukatne konstrukcije (grednika)
– Otpadanje žbuke
– Vertikalne i dijagonalne pukotine na pregradnim zidovima
– Urušavanje dimnjaka prilikom potresa

Na temelju vizualnog pregleda, provedenih istražnih radova i preliminarne računske analize zaključuje se da je građevina u potresu znatno oštećena.

U elaboratu je dan opis izvornih i stečenih nedostataka:
1) Međukatna konstrukcija je drveni grednik koja nije horizontalno povezana sa zidovima te nema funkciju krute dijafragme. Zidovi su stoga bočno nepridržani te postoji opasnost od prevrtanja zidova van ravnine i lokalnog urušavanja.
2) Drveno krovište je nedostatno stabilizirano zbog dotrajalosti elemenata. Međusobni spojevi su zbog istog smanjenog kapaciteta nosivosti. Upitan je također prijenos horizontalnih sila krovišta na ležajevima s nosivim zidovima.
3) Većina zidova nadzemnog dijela ima oštećenja u vidu horizontalnih ili dijagonalnih pukotina.
4) Osim oštećenja na nosivoj konstrukciji, prisutna su i značajna oštećenja na elementima obloge.
5) Sekundarni i nekonstruktivni elementi krovišta nemaju dovoljnu nosivost na horizontalna opterećenja (urušeni dimnjaci i zabatni zid).
6) U podrumskoj etaži uočena su nekonstruktivna oštećenja nastala uslijed neodržavanja građevine (mjestimično ljuštenje boje i žbuke uslijed prodora kapilarne vlage).

Svi ti nedostaci, od kojih nisu svi izazvani potresom, će se morati sanirati i ispraviti cjelovitom obnovom.

Radi početka radova sve službe su trenutačno iseljene iz Gradske vijećnice i premještene u obnovljenu zgradu u Gajevoj ulici 2.

- Marketing -

Možda vas zanima...

Svečano zatvorena Sinoda Sisačke biskupije

Svečano zatvaranje Sinode Sisačke biskupije održanoje u subotu, 30....

GALERIJA: Blagoslovljena crkva Presvetog Srca Isusova u Tišini Erdedskoj

Sisački biskup Vlado Košić predvodio je u nedjelju, 1....

Sisak bogatiji za 180 novih stabala

U sklopu dviju uspješnih zelenih akcija, u Sisku je...

U subotu, 30. studenog, počinje Advent u Sisku – pogledajte program

U subotu, 30. studenog 2024. godine počinje Advent u...