Naslovnica Vijesti SMŽ Zanimljiv aktualni sat sjednice Županijske skupštine

Zanimljiv aktualni sat sjednice Županijske skupštine

Zanimljiv je bio aktualni sat sjednice Županisjek skupštine, održane us rijedu, 13. ožujka, u Pokupskoj Slatini.

Na njoj je prvo pitanje postavio MOST-ov Mario Božurić zamjerivši županu Ivi Žiniću što nije reagirao “nakon izjava glinskog gradskog vijećnika iz redova srpske nacionalne manjine Željka Gavrilovića koji je kazao kako je vojno-redarstvena operacija „Oluja“ zločin te da je ta akcija sramota ovoga naroda.”

Župan Žinić je odgovorio kako ne zna za navedenu izjavu te poručuje kako je „Oluja“ svetinja naše države i hrvatskog naroda te da je to akcija na temelju koje je stvorena Hrvatska. To što je Gavrilović izjavio nazvao je neprihvatljivim. Božurić je također postavio pitanje oko Prostornog plana naše županije i potencijalnom odlaganju kazeta azbesta u Glini.

„Govorite o nečemu što je bilo, što je završeno, čega nema. Prostorni plan naše županije definira određena odlagališta, definira određene kazete za opasni otpad. U jednom trenutku u Prostornom planu Grada Gline je bilo predviđena kazeta za odlaganje azbestnog otpada na području smetlišta u Glini. To je riješeno, to nije ušlo unutra, to je prošlo. Želite reći je li bilo nekih tajnih dogovora između gradonačelnika i župana, nije ih bilo. Prostorni plan je osnovni dokument koji se donosi na jedan jasan propisani način“, odgovorio je Žinić.

HNS-ov Ivan Nekvapil je postavio pitanje što je dogovoreno sa državnim tajnikom za stambeno zbrinjavanje po pitanju novog Zakona o stambenom zbrinjavanju te kako se taj zakon reflektira na našu županiju.

„Prošle godine je stupio na snagu novi Zakon o stambenom zbrinjavanju koji je definirao kvalitetniju mogućnosti i ubrzao postupak stambenog zbrinjavanja. Na neki način je ubrzao i donošenje određenih rješenja koja su često puta u proteklih pet-šest godina bila sporo donošena. To je jedna problematika koja je dosta omogućila odlazak dijela stanovnika iz naše županije, pogotovo naših Hrvata koji su doseljeni iz Bosne i Hercegovine, a na naše područje je došlo gotovo 30-tak tisuća Hrvata iz Bosne i Hercegovine, ovdje su se stambeno zbrinuli, međutim nikada nisu mogli to riješiti, da li dobiti darovanje te kuće, materijal, i konačno znati da je to njihova imovina“, rekao je Žinić te dodaje kako će u našoj županiji ove godine biti dodijeljeno 60 kompleta građevnog materijala, a vezano je za ovu tematiku.

Nekvapil je postavio i pitanje planiraju li se u Velikoj Ludini još kakvi projekti po pitanju energetske obnove nakon što je to učinjeno na tamošnjoj školi, na što je župan Žinić odgovorio kako na školi nije rađena energetska obnova, već je Sisačko-moslavačka županija uložila 650 tisuća kuna za obnovu škole, ali ujedno najavljuje izgradnju školske sportske dvorane u Velikoj Ludini.

HSS-ov Mijo Latin je postavio pitanje ima li župan saznanja o odluci Povjerenstva za odlučivanje u sukobu interesa zbog njegovih putovanja na nogometne utakmice na Svjetskom nogometnom prvenstvu, na što mi je župan Žinić odgovorio kako pred Povjerenstvom nikakav postupan nije bio vođen, te je ponovio kako je na utakmice Hrvatske nogometne reprezentacije išao službeno sa delegacijom HNS-a, kao djelatnik HNS-a, a nije išao kao župan. Mijo Latin je dodao kako ima informacije da je psotupak ipak otvoren te da će ta odluka Povjerenstva ubrzo biti objavljena.

Josip Takač iz stranke Bandić Milan 365-Stranke rada i solidarnosti je postavio pitanje županu, ima li spoznaja o radu kutinske Petrokemije nakon obavljene dokapitalizacije i možemo li očekivati daljnje stabilno poslovanje te kompanije. Žinić je istaknuo kako je tu Vlada napravila jedan odličan potez dokapitalizacijom Petrokemije, koja je prema njegovim riječima, bila pred rubom stečaja.

„Petrokemija kao kompanija koja jedina proizvodi umjetna mineralna gnojiva u Hrvatskoj, u ovom kraju, u ovoj regiji, možemo reći da je vrlo bitna za razvoj poljoprivrede. Samo u Kutini radi više od 1600 radnika direktno u proizvodnji, a indirektno, tvrtke, mala poduzeća koja opslužuju, koje također imaju posao vezan za Petrokemiju, to je daleko veći broj. Da nema Petrokemije, Moslavina, Kutina, cijela županija i ovaj dio Hrvatske bi bio puno drugačiji. Moram zahvaliti svima onima koji su to napravili. Smatram da je na čelu uprave jedan čovjek koji ima veliko iskustvo, gospodin Žmegač, bivši dugogodišnji gradonačelnik Kutine, koji vodi ovu tvrtku unazad šest mjeseci, poslovanje je stabilno i ja vjerujem da narednih 10-tak godina nećemo imati ovakvih problema“, istaknuo je Žinić.

Takač je također postavio pitanje vezano za projekt „Poduzetničkih kredita“, na što je župan odgovorio kako je nova kreditna linija vrijedna 9,7 milijuna kuna, ugovore za poduzetničke kredite potpisalo je šest banaka te 13 jedinica lokalne i područne samouprave. Podsjeća kako je zahvaljujući prethodnim ovakvim linija otvoreno 300 novih radnih mjesta.

SDP-ova Karmela Gajdek je postavila pitanje kada će konačno naša županija dobiti prijeko potreban uređaj za magnetnu rezonancu. „Uređaj je nabavljen. Novci su osigurani još prošle godine i rekao sam da će uređaj možda biti nabavljen krajem prošle godine ili početkom ove godine. U bolnicu su veliki radovi na rekonstrukciji prostora u kojem će biti smješten uređaj za magnetnu rezonancu. U završnoj su fazi. Trenutno iz Švicarske dolazi Faradeyev kavez, dakle to je jedan od elemenata ovog uređaja za magnetnu rezonancu koji će se ovih dana montirati i drago će mi biti pozvati sve vas uvažene vijećnike, ali i druge građane na otvaranje ovog uređaja, koji će dogoditi tijekom travnja, kada bude sve montirano“, najavio je Žinić.

Gajdek je ujedno postavila pitanje zbog čega je u posljednje vrijeme došlo do vala zapošljavanja u Županijskoj upravi, SIMORI, kao i bolnicama u Sisku i Popovači.

„Ne radi se ovdje o onome što vi želite imputirati županu da zapošljavanja ljude u Županijskoj upravi samo da bi uhljebio. Radi se o stručnim i kvalitetnim ljudima koji su nužni za posao kojeg obavlja Županijska uprava. Raspisani su natječaji, bit će ih još. U Upravnom odjelu za gospodarstvo, poljoprivredu i ruralni razvoj dvoje nam treba, u socijali troje, u svakom gotovo odjelu nama nedostaje ljude, bez obzira što vi ovdje pokušavate reći. Bez ljudi nema mogućnosti kvalitetnog obavljanja posla. Nisu to sredstva koja su bačena. Dobar dio ljudi koji radi u županiji je također financiran iz fondova Europske unije kroz projekte, nisu samo na proračunu županije. No na ovakav način kako vi promišljate, nikada ne bi išli naprijed“, odgovorio je Žinić.

HDZ-ov Slavko Tepavac je postavio pitanje u kojoj je fazi izrada kurikula za tehničara za izradu video igara, na što je župan Žinić kako je novi kurikulum predan u Ministarstvo znanosti i obrazovanja te vjeruje kako će novo zanimanje zaživjeti od iduće godine.

Komentirajte