Manje od 100 dana preostalo je do početka jednog od najvećih sportskih događaja na svijetu (najvećeg uz ljetne olimpijske igre, zasigurno), Svjetskog nogometnog prvenstva koje će se održati u pet katarskih gradova od 20. studenog do 18. prosinca. Hrvatska nogometna reprezentacija svoju pustolovinu započinje 23. studenog protiv Maroka na Al Baytu, inače stadionu na kojem će se otvoriti nadolazeći Mundijal utakmicom domaćina i Ekvadora. Iako se uzdamo u “Vatrene” da bi ponovno mogli ostvariti veliki uspjeh kao prije četiri godine, online kladionice ne vjeruju im naročito mnogo. Svrstavaju ih tek oko desetoga mjesta, a u krugu najvećih favorita su Brazil, Francuska, Engleska, Argentina i Španjolska.
Osim s Marokom, Hrvatska je još u skupini s Kanadom i Belgijom, a u nastavku ćemo se dotaknuti nešto detaljnije svake od tih reprezentacija…
Maroko
Nadimak marokanske nogometne reprezentacije je “Berberski lavovi”, po vrsti lava kojeg se više ne može naći u prirodi, a posebna jedinka ove vrste ubijena je upravo u Maroku prije točno jednog stoljeća. “Berberski lavovi” u Kataru će šesti put nastupiti na svjetskoj smotri, drugi put zaredom. Najveći uspjeh pamte iz Meksika 1986. kada su grupnu fazu okončali na prvoj poziciji ispred Engleske, Portugala i Poljske, da bi u osmini finala ispali od Zapadne Njemačke, kasnijeg finalista. Tada je započela njihova najbolja era u povijesti reprezentacije, a nastavila se plasmanom na SP-a 1994. i 1998., no oba su puta zapeli u skupini.
Maroko nipošto nije slaba reprezentacija. Pitanje je koliko će im snaga opasti odlaskom Vahida Halilhodžića s njihove klupe. Izborničku funkciju preuzeo je 46-godišnji Walid Regragui, igrač francuske Ligue 1 tijekom 2000-ih. Daleko najvrjedniji igrač ove ekipe je Achraf Hakimi, desni bek PSG-a, koji na Transfermarktu košta čak 65 milijuna eura. Za usporedbu, naš najskuplji pojedinac je Mateo Kovačić s cijenom od 42 milijuna eura. U kategoriji “opasnih Marokanaca” tu su još ofenzivac Chelseaja, Hakim Ziyech, napadač Seville, Youssef En-Nesyri, desni bek Bayerna, Noussair Mazraoui. Ima ih još…
Kanada
Punih 36 godina Kanađana nije bilo na svjetskom prvenstvu. U Meksiku te godine jedini su put nastupili na svjetskoj smotri, no u skupini sa SSSR-om, Francuskom i Mađarskom nisu mnogo toga mogli tražiti. U Katar će doći kao polufinalisti Gold Cupa, a mogu se pohvaliti i dvostrukim osvajanjem tog sjevernoameričkog natjecanja (1985., 2000.) koje najčešće odlazi na stranu SAD-a i Meksika. Najveći im je uspjeh osvajanje olimpijskog zlata pradavne 1904. godine u St. Louisu, no u to vrijeme na nogometnom olimpijskom turniru nastupale su samo tri ekipe.
Niti s najskupljim kanadskim nogometašem ne može se usporediti naš najskuplji. Njihova glavna zvijezda je 21-godišnji Alphonso Davies, lijevi bek Bayerna (70 milijuna eura). Bok uz bok s njim je godinu stariji Jonathan David, napadač Lillea. Samo njih dvojica zajedno koštaju 115 milijuna eura. Pored ove dvojice mladića, najveća zvijezda momčadi je kapetan, 39-godišnji Atiba Hutchinson, veteran koji je donedavno dijelio Bešiktaševu svlačionicu s Domagojem Vidom. Velike zasluge za napredak Kanade na svjetskoj nogometnoj mapi posljednjih godina idu 47-godišnjem izborniku Johnu Herdmanu. Preuzeo je reprezentaciju kada je bila na 72. poziciji FIFA-ine ljestvice, i odvukao ju je sve do 33. mjesta ostvarenog početkom ove godine. Herdman je, inače, prvi izbornik u povijesti koji je osigurao plasman i na muško SP i na žensko SP (ženska reprezentacija Novog Zelanda 2007. i 2011.)
Belgija
Svjetsko prvenstvo u Meksiku 1986. ostalo je u sjajnoj uspomeni svim našim suparnicima u skupini, budući da su i Belgijci ondje ostvarili zapaženi rezultat. Dogurali su sve do polufinala gdje su poraženi od kasnijih osvajača, Argentine, a u utakmici za broncu bolja je bila Francuska nakon produžetaka. Taj podvig bio im je najbolji rezultat na SP-ima sve do Rusije 2018., kada su osvojili broncu koja im je izmaknula u Meksiku.
Možda je na posljednjim natjecanjima Belgija imala i jaču ekipu, no sigurno je da će vrebati iz pozadine te se pokušati domoći svjetske titule. Belgijci se svrstavaju odmah iza gore spomenute glavne grupe favorita, zajedno s Njemačkom, Portugalom i Nizozemskom. Roberto Martinez već je šest godina na klupi Belgije, a za to vrijeme osvojio je svjetsku broncu, vodio reprezentaciju do četvrtfinala EP-a i dogurao do prvog mjesta FIFA-ine ljestvice. Kao i čitavo posljednje desetljeće, hrpa je tu kvalitetnih pojedinaca: Tielemans, Dendoncker, Castagne, oba Hazarda, De Bruyne, Courtois, Lukaku,… Kvalitete ima na pretek. “Vatreni” s njima igraju posljednju utakmicu u skupini, susret koji bi mogao odlučivati o prvoj poziciji. Ako ih Modrić & Co. uspiju svladati, bit će to korak bliže da ponovno svjedočimo prekrasnim scenama kojima smo svjedočili prije četiri godine, ali i prilikom kasnijih prisjećanja. Veselimo se skorašnjem Svjetskom prvenstvu…
Sponzorirani tekst