U četvrtak, 28. studenog 2024. u 19,00 sati u u Info centru industrijske baštine grada Siska- Holandska kuća bit će otvorena izložba “Nafta u Moslavini” Muzeja Moslavine Kutina, autorice Jasmine Uroda Kutlić.
O IZLOŽBI:
Izložba “Nafta u Moslavini” prikazuje povijest istraživanja i eksploatacije nafte i plina.
Prve spomene o postojanju pojedinih toponima koji upućuju na to da su ljudi poznavali naftu ili paklinu (prirodni bitumen) u Moslavini nalazimo već u 13. stoljeću. U povelji datiranoj 3. kolovoza 1262. hrvatsko-ugarski kralj Bela IV. potvrđuje zemlju Peklenu u Gračeničkoj županiji. U kasnijim vremenskim periodima spomen nafte nalazimo i u putopisima ili književnim djelima tako da interes za naftu u Moslavini nalazimo kasnije.
Tek u drugoj polovini 19. stoljeća nafta počinje dobivati na značaju. U kolovozu 1859. u Pennsylvaniji je tzv. bušotina pukovnika Drakea doprla do nafte što se uzima početkom energetske revolucije i početkom iskorištavanja nafte iz njezinih ležišta. Međutim, četiri godine prije nafta se već počela eksploatirati u Mikleuškoj jer je 1855. austrijski poduzetnik Martin Hermann dobio rovnu dozvolu i krenuo s radom. Nafta koja se eksploatirala na tzv. Martinovom bunaru služila je i za osvjetljavanje Beča.
Nafta je tek u 20. stoljeću preuzela svjetsku dominaciju kao energent a hrvatska kolijevka naftne industrije nalazi se upravo u Moslavini, u mjestu Gojlo. Uslijedile su godine otkrića značajnih naftnih polja. Najveće naftno polje nalazi se u Moslavini a to je Stružec. Grad Zapadne Moslavine Ivanić Grad naziva se “grad koji spava na nafti”. U njegovoj blizini nalazi se još jedno značajno naftno polje, Žutica, koje je bilo poligon za primjenu novih tehnologija. Kriška nafta ima visokovrijedna ljekovita svojstva, rijetka u svijetu pa je 1988. izgrađen lječilišni centar Naftalan u Ivanić Gradu. Mnogobrojni su pionirski koraci u naftnoj industriji učinjeni upravo Moslavini. Ovom izložbom želimo podsjetiti ili naučiti posjetitelje bogatoj povijesti “crnog zlata” koje je izgradilo naš kraj i u potpunosti ga
promijenio.