Gradski muzej Sisak, zajedno s partnerima, dvanaestu godinu za redom organizira jedinstvenu manifestaciju na hrvatskoj razini. Ona obuhvaća izložbe, predavanja, prezentacije, obilaske lokacija, dječje radionice i niz drugih događanja kojima je za cilj upoznavanje javnosti s bogatom industrijskom baštinom Siska i njezinim potencijalima. Ovogodišnja manifestacija uključuje izložbu „Radnička naselja Siska“, autora dr. sc. Vlatka Čakširana, muzejskog savjetnika Gradskog muzeja Sisak, koja tematizira poveznicu urbanističkog širenja grada i izgradnju radničkih naselja s intenzivnom industrijalizacijom koja se provodila tijekom 20. stoljeća. U sklopu izložbe održat će se i istoimeno predavanje na kojem će se proširiti navedena tema.
U suradnji s Foto galerijom „Siscia Obscura“ biti će organizirana fotografska izložba “Nostalgični kadar” na kojoj će fotograf Damir Pildek prezentirati industrijske motive Siska pomoću starih fotografskih procesa s glavnim motivom industrijske baštine Siska. Ujedno će se u sklopu izložbe prezentirati i fotomonografija „Industrijska baština Siska okom fotografa 2.0“ koja je nastala desetogodišnjom suradnjom između Fotogalerije Siscia Obscura i Gradskog muzeja Sisak.
Na manifestaciji će se već tradicionalno u suradnji s Turističkom zajednicom grada Siska održati i „Sisački festival piva“ te s Biciklističkim klubom „Roda“ Sisak, „Biciklijada po industrijskoj baštini“ koja ima za cilj prezentiranja Siska kao cikloturističke destinacije. Tijekom održavanja manifestacije održat će se također već tradicionalna radionica za djecu „Dobra industrija“ koja popularizira takvu vrstu baštine među predškolskom i školskom djecom. Po prvi puta će se na manifestaciji prezentirati Desk Kreativne Europe Ministarstva kulture i medija RH koji će ukazati na mogućnost financiranja kulturnih programa na razini Europske Unije.
Organizator je Gradski muzej Sisak, partneri su Turistička zajednica grada Siska, Foto galerija „Siscia Obscura“ Sisak i Biciklistički klub „Roda“ Sisak, a pokrovitelji Ministarstvo kulture i medija RH i Grad Sisak.
IZLOŽBA/ Radnička naselja Siska
12. 9. 2023., u 19:00, Holandska kuća, Rimska 10, Sisak
AUTOR: dr. sc. Vlatko Čakširan
ORGANIZATOR: Gradski muzej Sisak
Izložba je posvećena izgradnji radničkih naselja u Sisku koja je povezana s intenzivnom industrijalizacijom grada tijekom 20. stoljeća. Iako su naselja takvog tipa nastajala i u prvoj polovici 20. stoljeća, ona će doživjeti svoju ekspanziju nakon Drugog svjetskog. Intenzivna stanogradnja zabilježena je na području radničkog naselja Željezare Sisak, Viktorovcu, Podjarku, Brzaju, Zibelu, Zelenom brijegu, ali i u centru grada kao i u prigradskim naseljima poput Galdova i Odre. Procesi ubrzane stanogradnje bili su posljedica industrijalizacije i dolaska velikog broja stanovništva na rad u sisačke tvornice. Ta će naselja trajno promijeniti sliku grada Siska koji je od manjeg trgovačkog i obrtničkog mjesta prerastao u industrijski grad.
U sklopu otvorenja izložbe ”Radnička naselja Siska” održat će se i prezentacija Desk Kreativne Europe – Kultura I Ministarstvo kulture i medija RH
PREZENTACIJA/Desk Kreativne Europe na Danima industrijske baštine, – Kreativni Kutak
12. 9. 2024., u 19:00, Holandska kuća, Rimska 10, Sisak
ORGANIZATOR: Desk Kreativne Europe – Kultura I Ministarstvo kulture i medija RH
Kreativni kutak je mjesto za upoznavanje, umrežavanje i učenje o mogućnostima financiranja na razini Europske unije. Svi su pozvani da se informiraju, prikupe ideje i ostvare potencijalna partnerstva. Program Kreativna Europa započeo je 2014. godine kada su dotadašnji samostalni programi Kultura i MEDIA, spojili u zajednički program pod nazivom Kreativna Europa. U programskom razdoblju 2021. – 2027. program Kreativna Europa dijeli se na tri potprograma: MEDIA, Kultura i međusektorski, a nadovezuje se na nasljeđe koje proizlazi iz prijašnjeg razdoblja te nastavlja poticati kulturne organizacije i institucije da steknu i razviju širu publiku, da se bave trenutnim društvenim pitanjima i podržavaju mlade umjetnike u nastajanju. Program ima dva cilja: čuvati, razvijati i promicati europsku kulturnu i jezičnu raznolikost i baštinu; te povećati konkurentnost i gospodarski potencijal kulturnih i kreativnih sektora, posebno audiovizualnog sektora.