Svi znamo da je unucima dozvoljeno baš sve ono što nama roditelji nisu dozvoljavali u djetinjstvu. Ljubav baka i djetetova doista je posebna, no treba znati postaviti jasne granice za dobrobit djece, ali i vašeg odnosa s roditeljima. Ravnoteža u obiteljskim odnosima ključna je za dugoročnu dobrobit, jer dobre namjere vrlo lako prerastu u “guranje nosa” u odgoj vaše djece.
Promijenite svoje gledanje za odnos
Kod mnogo parova moguće je uočiti jaz prema partnerovim roditeljima koji se često smatraju prijetnjom i uljezima. Istina je da često u nove odnose ulazimo s predrasudama, stoga trebamo odbaciti sve loše misli i partnerove roditelje gledati kao i svoju obitelj. Svi mi imamo mane, pa kako moramo živjeti s partnerom manama, s manama vlastitih roditelja, tako treba prihvatiti i mane partnerovih roditelja. Život će vam biti mnogo jednostavniji ako u nove odnose uđete optimistični i s najljepšim očekivanjima.
Prestanite se natjecati
Često svoje roditelje idealiziramo, dok partnerovima vidimo baš sve greške. Kako u vašim odnosima, tako se nastavlja i u odnosima djece s bakama i djedovima. Obitelj nije konkurencija, štoviše, sada ste svi jedna obitelj i treba pronaći neku ravnotežu s kojom će svi biti sretni i zadovoljni.
Mislite na osjećaje baka i djedova
Čak i kada sve što rade vam se čini pogrešno, bake i djedovi zapravo obožavaju vašu djecu i uglavnom sve rade sa najboljom namjerom. Treba imati na umu da se svijet promijenio otkada ste vi i partner bili djeca i odgojne metode, način hranjenja i gotovo sve je potpuno drugačije nego prije 30-ak godina. Nemoj biti grubi prema bakama i djedovima, educirajte ih i imajte razumijevanja! Ponekad je to jako teško, no kada za to imate strpljenja – dajte sve od sebe da baš vi budete kotačić koji će popraviti taj odnos.
Sve dogovorite s partnerom
Ovo je najvažniji korak prema skladnom odnosu cijele obitelji. Partneri uvijek moraju biti na istoj strani i zajednički donositi odluke, pa tako i zajedno postavljati granice bakama i djedovima. Partner u odlučivanju uvijek treba biti na prvom mjestu.
Unaprijed odredite vrijeme druženja
To zajedničko vrijeme može biti svaki dan, jednom tjedno ili jednom mjesečno, sve ovisi o dinamici koja i vama i bakama i djedovima odgovara, no važno je da su obje strane s time zadovoljne. I na kraju ono najvažnije, važno je da unuci uživaju u kvalitetno provedenom vremenu s bakama i djedovima.
Uključite ih u vaš život
Bake i djedovi zaslužuju vrijeme sa svojim unucima, ali i vrijeme sa vama i partnerom. Uključite ih u svoj život, koliko im zdravlje i vrijeme dopušta, svakodnevne aktivnosti usrećit će ih mnogo više nego da unučad viđaju samo na rođendanskim proslavama. Dodatni benefit druženja baka i djedova s vašom djecom svakako je malo slobodnog vremena koje možete iskoristiti za sebe i partnera.
Foto: Freepik