12 C
Sisak
Subota, 13 travnja, 2024

GALERIJA: otvorena zgrada Kulturno-povijesnog centra Sisačko- moslavačke županije

Datum:

Marketing

Svečano je otvorena zgrada Kulturno-povijesnog centra Sisačko- moslavačke županije u Tomislavovoj ulici u središtu grada Siska. Zgrada je u razornom potresu bila teško oštećena, a obnovu ovog reprezentativnog objekta, koji se nalazi unutar zaštićene kulturno-povijesne cjeline grada Siska, provela je Sisačko-moslavačka županija.

U nazočnosti brojnih branitelja s područja naše županije tom je prilikom javnosti prvi put
predstavljena Memorijalna soba Domovinskog rata SMŽ u kojem se nalazi audio-vizualni
postav s bogatom arhivom, fotografije te popis imena poginulih hrvatskih branitelja s
područja naše županije. Zgradu su presijecanjem vrpce svečano otvorili župan Ivan Celjak i
predsjednik Udruge roditelja poginulih hrvatskih branitelja Domovinskog rata SMŽ Ante
Živković.

“Zgrada je posvećena najvećim junacima u našoj povijesti, a to su naši hrvatski branitelji zbog kojih danas živimo u slobodnoj i nezavisnoj Hrvatskoj.” – rekao je tom prigodom župan Celjak.

Cjelovita obnova zgrade, zajedno s izradom projektne dokumentacije, završena je u roku od godine dana, a u uz to opremljen je i unutarnji prostor.

„U podrumu zgrade nalazi se konferencijska dvorana za oko 70 ljudi, u ovom prostoru odvijat će se psihosocijalna terapija hrvatskih branitelja, a u visokom prizemlju je Memorijalna soba Domovinskog rata u kojem se u digitalnom obliku nalaze materijali iz vremena Domovinskog rata, audio i video zapisi i fotografije kao trajna uspomenu na Domovinski rat i doprinos hrvatskih branitelja u stvaranju naše Domovine. Prostor je prilagođen tome da ga posjećuju sve generacije i dobne skupine, od djece do starijih sugrađana. Nadamo se da će hrvatski branitelji u ovaj prostor dovoditi svoju djecu i unuke i pokazivati im fotografije i ispričati kako je stvorena naša Domovina. Također tu su i uredi koje će koristiti hrvatski branitelji za koje očekujem da će surađivati s našom ustanovom Kulturno-povijesnim centrom SMŽ“, rekao je župan Celjak.

Vrijednost radova obnove zgrade iznosi oko 1,3 milijuna eura, financirani su iz Fonda
solidarnosti EU putem Ministarstva kulture i medija, a Sisačko-moslavačka županija uložila je vlastita sredstva u opremanje prostora.

Ivana Miletić Čakširan, izaslanica ministrice kulture i medija Nine Obuljen Koržinek i
pročelnica Konzervatorskog odjela u Sisku naglasila je kako je ovako dobro odrađena obnova, unutar kulturno-povijesne cjeline grada Siska, rezultat dobre suradnje svih uključenih dionika te je zgrada, kako je rekla Miletić Čakširan, uz sve konzervatorske uvjete, podignuta na još višu razinu u smislu energetske učinkovitosti.

„Danas sam jako emotivan, jer sam izgubio sina u ratu, moramo se sjećati naših branitelja,
što smo radili u Komarevu i kako smo branili Sisak i Hrvatsku“, rekao je Ante Živković.

Ravnatelj ustanove Ivica Valent istaknuo je kako su vrata Kulturno-povijesnog centra SMŽ od danas otvorena za sve posjetitelje, a posebno se raduju grupama učenika.

 

Možda vas zanima...

Nova oprema za HGSS Novska

Župan Ivan Celjak je u sjedištu Županije s pročelnikom...

Sisak izložbom na Korzu obilježava 40 godina rođenja prve bebe iz in vitro oplodnje

Na sisačkom Korzu postavljena je izložba ''Zašto baš mi''...

Pogledajte gdje se nalazi Vaše biračko mjesto za predstojeće parlamentarne izbore

Određena su biračka mjesta za parlamentarne izbore koji će...

U subotu akcija “Volim Željezaru”

U subotu, 13. travnja 2024., u 10 sati kod...