“Sve snage sustava civilne zaštite, od stožera civilne zaštite, vatrogasaca, Crvenog križa, HGSS-a, ali i Državne intervencijske postrojbe civilne zaštite su u pripravnosti, iako se ne očekuju problemi s prolaskom vodnog vala jer su djelatnici Hrvatskih voda obavili sve pripremne aktivnosti na sanaciji kritičnih lokacija nasipa.” – sažetak je tiskovne konferencije koju su u Brestu pokraj Petrinje održali predstavnici Ravnateljstva civilne zaštite i Hrvatskih voda.
„Sve ono što su Hrvatske vode trebale napraviti, napravili su jučer, završili su jučer i danas prate situaciju. Po svemu ovome bi trebalo sve ostati na razini aktivnosti Hrvatskih voda. U razgovoru s gradonačelnicom i dožupanom i sa ovdje prisutnima kolegama iz vatrogastva, rečeno mi je da su sve snage pripremljene ako bi se negdje nešto zakompliciralo. Drago mi je što sam čuo da je sve spremno i da bi ovaj val koji ne bi trebao biti u onoj najvišoj razini kao što je bio u Karlovcu, mogao mirno prijeći preko ovog područja i otići prema Savi. Dobro je što je rijeka Sava niska i može primiti Kupu koja je brza i koja brzo protječe i brzo ulazi u nju“, rekao je Damir Trut, ravnatelj Ravnateljstva civilne zaštite Republike Hrvatske.
„Mi smo u protekla tri dana napravili oko 600 metara privremenih nasipa od boks barijera kako bi zaštitili područje od eventualnog izlijevanja rijeke Kupe i Save. Mi smo se pripremali na prvu prognozu koja je bila za Kupu Farkašić-890, trenutno je prognoza vodostaja danas u popodnevnim satima 840, to može biti nešto malo više. Očekujemo vrh vodnog vala na području Petrinje negdje tijekom kasnih popodnevnih i noćnih sati. Obzirom na vodostaj sada, možemo očekivati porast vodostaja još do maksimalnih 30-tak centimetara“, rekla je Tatjana Kardaš iz Hrvatskih voda, voditeljica Vodnogospodarske ispostave za mali sliv Banovinu.
Gradonačelnica Petrinje Magdalena Komes istaknula je kako je u kontejnerskom naselju na Sajmištu nekoliko kontejnera prokišnjavalo, ali je to sada sanirano.
Proteklih dana petrinjski vatrogasci su zbog bujičnih i oborinskih voda imali 54 intervencije, najviše zbog prokišnjavanja krovova, ulaska vode u podrume i kuće, itd. Još 50-ak intervencija imali su iz istih razloga vatrogasci u Sisku i ostatku Sisačko-moslavačke županije.