Ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek rekla je u srijedu da je urušena secesijska zgrada u Sisku bila nakon potresa u mješovitom vlasništvu, koje se u međuvremenu promijenilo, istaknuvši kako će se temeljem izmjena Zakona o obnovi iz svibnja sada moći pristupiti uklanjanju zgrade i rušenju.
Podsjetimo, u vrijeme te njene izjave je već počelo uklanjanje kuće, a nakon što se sama urušila na cestu i pješačku stazu, kojima, srećom, u tom trenutku nitko nije prolazio.
Zgrada je upisana u Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske koja se nalazi unutar Kulturno-povijesne cjeline grada Siska zaštićene Rješenjem Ministarstva kulture i medija.
“U trenutku kada su utvrđene štete i kada je stavljena crvena naljepnica i bilo jasno da će se zgrada trebati uklanjati, ona je bila u zajedničkom vlasništvu privatnih vlasnika i Grada Siska”, rekla je Obuljen Koržinek nakon sjednice Vlade.
“Grad Sisak je naručio elaborat i po tom elaboratu, odlučilo se na očuvanje zida pročelja, Izrađen je u srpnju 2021. i na njega je konzervatorski odjel u Sisku dao suglasnost. Tijekom ovog procesa dogodio se završetak procesa denacionalizacije i taj dio, koji je bio u vlasništvu Grada Siska, koji je nota bene još i dan-danas upisan jer još nije izvršena promjena vlasništva, vraćen je vlasnicima koji ne žive u zgradi. I dogodilo se da je 1,2 milijuna kuna Ministarstvo kulture odobrilo po tom elaboratu da se učvrsti pročelje, i da je vlasnik iz Osijeka, koji sada ima privremeni smještaj u Osijeku, dao suglasnost, a ovi drugi novi vlasnici nisu dali suglasnost. Oni kažu da žele prodati svoj dio zgrade. Nakon što su oni u ponedjeljak, kad je bio zadnji rok za odgovor, dali odgovor da ne žele dati suglasnost da se zgrada učvrsti, moći će se pristupiti rušenju cijele zgrade, temeljem izmjena Zakona o obnovi.” – rekla je ministrica Nina Obuljen Koržinek.
Po tome, dakle, rušenje kuće bi bilo 20 mjeseci nakon potresa, da se nije sama urušila i nakon čega je, već za nekoliko sati, odmah se prišlo njenom uklanjanju.
Podsjetimo i da je 24. travnja Državni inspektorat već bio donio odluku o uklanjanju dijela zgrada, osim zaštićenog pročelja.
Upravo iz tog razloga, poručila je ministrica, neizmjerno je važno da se poduzimaju hitne mjere i da se zgrade učvršćuju, odnosno uklanjaju nestabilni dijelovi objekata.
“Žao mi je što se dogodilo ovo. Jedino naše ministarstvo provode hitne mjere i na žutim i crvenim zgradama koje čekaju obnovu. Mi smo realizirali hitne mjere na 200 zgrada u 9 županija u vrijednosti 80 milijuna kuna.” – rekla je ministrica koja je dijelom navela i pisani odgovor Ministarstva kulture na naš upit o rušenju zaštićene zgrade u Frankopanskoj 11 u Sisku.
U odgovoru stoje i sljedeći podaci.
“I ovaj primjer urušavanja krovišta, uslijed kojeg na sreću nije bilo stradalih, ponovno je pokazao dva ključna problema na koja od početka upozoravamo kao zapreku bržoj obnovi, a to su nesređeni vlasnički odnosi u višestambenim zgradama i desetljetna zapuštenost i neodržavanost zgrada u našim kulturno-povijesnim cjelinama.
Podsjećamo kako Ministarstvo kulture i medija jedino provodi hitne mjere na zgradama koje su određene žutim i crvenim kategorijama, a nisu predviđene za uklanjanje kako bismo ih zaštitili od daljnjeg propadanja. Na hitne mjere zaštite nakon Petrinjskog potresa ukupno je utrošeno 85 milijuna i 900 000 kuna. Iz Fonda solidarnosti EU, za 196 projekata izdvojeno je 1, 39 milijardi kuna, od čega u Sisačko-moslavačkoj županiji 597 milijuna kuna za 56 projekata. Oni projekti koji nisu prihvaćeni za Fond solidarnosti, za ukupno 40 spomenika, Ministarstvo kulture i medija izdvojilo je 17,7 milijuna kuna za izradu dokumentacije. Za 26 zgrada u središtu Petrinje završava se projektna dokumentacija, te se kroz rujan i listopad očekuje natječaj za početak radova.”