U OŠ Viktorovac počinje projekt “Moj svijet hrane budućnosti”

- Advertisement -

Hrvatska udruga za zaštitu potrošača predstavila je  u Sisku projekt „Moj svijet hrane budućnosti“ koji će se provoditi u Osnovnoj školi Viktorovac uz financijsku potporu Ministarstva znanosti i obrazovanja.

Ukupna vrijednost projekta je 120.000,00 kuna. Osim OŠ Viktorovac, partneri u projektu su Grad Sisak, RED FORK – društvo za istraživanje i razvoj u biotehnologiji, Udruga Đeram iz Petrinje koja se bavi očuvanjem tradicijske kulture sela i zaštitom okoliša te Udruga studenata Prehrambeno-tehnološkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu „Probion“ koja će volontirati na svim aktivnostima.

Svrha je projekta stjecanje zdravih prehrambenih i ekoloških navika u mladih. Projekt će se od veljače do lipnja 2022. godine provoditi kroz edukaciju učenika od petog do osmog razreda putem interaktivnih radionica i prijenose znanja iz područja nutricionizma na učenike osnovnih škola.

Očekuje se, kako je rečeno na predstavljanju, da će nakon završetka ovog projekta djeca i roditelji dobiti potrebna znanja o održivom načinu zdravog života, smanjenju potrošnje nezdrave hrane i pića, racionalnijem korištenju hrane i vode, boljem očuvanju okoliša kroz pravilno zbrinjavanje otpada i drugo.

O projektu su govorili gradski pročelnik Goran Grgurač, predsjednica HUZP-a Ana Knežević, mag. nutricionizma Diana Gluhak Spajić (RED – FORK) i ravnateljica OŠ Viktorovac Višnja Tadić.

Očekuje se kako će se smanjiti prehrambeni otpad koji stvaraju učenici u školama i školskim kuhinjama, jačanje svijesti mladih potrošača o održivom razvoju i odabiru pravilnih namirnica za rast i razvoj, te jačanje svijesti gradske uprave o potrebi financiranja projekata koji pridonose boljem zdravlju i životu svih, posebice mladih.

Gradski pročelnik Goran Grgurač rekao je kako Sisak nije slučajno izabran za projekt jer se u devet sisačkih osnovnih škola već desetak godina vodi briga o kvaliteti školske prehrane, a uvedeni su zdravi obroci koji su dostupni svim učenicima. Nakon ulaganja u školske kuhinje, grad je preko Gradske tržnice osigurao opskrbu škola kvalitetnim namirnicama, a plaća i deset školskih kuhara.

Ravnateljica Osnovne škole Viktorovca Višnja Tadić napomenula je kako će polovina od 500 učenika biti uključena u projekt. Ujedno je izrazila zadovoljstvo što će uskoro početi opremanje školske kuhinje, koja nije modernizirana 70 godina, koliko je stara škola.

Ana Knežević rekla je kako vjeruje da će se, nakon analize rezultata prvog projekta, slični programi organizirati i u drugim sredinama. Ujedno je istaknula važnost edukacijskih programa za mlade, koji bi trebali pridonijeti da Hrvatska kao članica Europske unije “ispuni i svoje ekološke obveze” po kojima je u njoj među posljednjima.

- Advertisement -

Ne propustite

GALERIJA: Rekreativno-zabavna manifestacija „Dan planeta Zemlje u Moslavini“

Velika rekreativno-zabavna manifestacija „Dan planeta Zemlje u Moslavini“, u...

Dječji vrtić Lekenik proslavio svoj 15. rođendan

Dječji vrtić Lekenik je proslavio svoj 15. rođendan u...

Velik interes za koncert “Hrvatska za Život” – tribine rasprodane, parter se popunjava

Nakon prve najave da će na humanitarnom koncertu Hrvatska...

GALERIJA: Održana modna revija „Konac i kist“ u prostoru NKVG Sisak

Modni atelier 'Piaf' modistice Ines Pavlinac predstavio je svoju...

Tin i Gabi se penju prema vrhu: Sjajni rezultati na EP u Moldaviji!

Nakon nedavnog nastupa u Španjolskoj, naš vrhunski par Tin...

Povezane novosti