Prof. Branka Sorić: Jedva čekamo ponovo hodati hodnicima i učionicama naše Gimnazije

- Advertisement -

Sisačka Gimnazija zasigurno je jedna od najprepoznatljivijih zgrada u Sisku, ali i ustanova iz kojih su proistekli mnogi poznati Siščani tei kroz koju u prošle i tisuće Siščana. No, potres 29. prosinca, nažalost, i na Gimnaziju je ostavio traga. O trenutačnoj situaciji u sisačkoj Gimnaziji razgovaramo s profesoricom Brankom Sorić koja je trenutno profesorica u Gimnaziji, ali je i sama bila gimnazijalka u Sisku.

Sisak.info: Kakva je budućnost sisačke Gimnazije? Zgrada je trenutačno neupotrebljiva, nastava se odvija u Strukovnoj školi. Postoje li planovi za obnovu zgrade?

Branka Sorić: Planovi postoje, a trenutno smo u procesu izrade projektne dokumentacije za obnovu i prikupljanja donacija kako bismo što prije započeli s procesom obnove i vratili se u našu Gimnaziju. Uslijed potresa nastala je velika šteta i zgrada je jako stradala, što je uzrokovalo da se vrata zgrade po prvi puta zatvore. Zgrada Gimnazije izgrađena je još 1936. i potrebna je značajna obnova koja će omogućiti da se u prostoru svi ponovo osjećamo sigurno. No, posljednjih više od godinu dana naučilo nas je da možemo raditi u različitim uvjetima – od učenja kod kuće, odvojeni jedni od drugih, do učenja, veseljenja i stvaranja lijepih sjećanja u drugim učionicama, učionicama Strukovne škole koja nam je ustupila prostor na korištenje dok ne stanemo na svoje noge. Jedva čekamo ponovo hodati naših hodnicima i učionicama, ali još uvijek ne znamo u kojem ćemo to trenutku moći očekivati s obzirom na sredstva koja će nam biti na raspolaganju. Gimnazija je i dalje živa – svi se profesori i zaposlenici i više nego inače trude prenijeti znanje i održati zajednicu koju smo stvorili kroz generacije i generacije učenika.

Sisak.info: Kakvo je bilo iskustvo ovog zadnjeg polugodišta, obzirom na potres i prisilno podstanarstvo gimnazijalaca i profesora?

Branka Sorić: Ovo je polugodište bilo izazovno u najmanju ruku, no pokazali smo kako je duh Gimnazije jači od izazova koji su nam se našli na putu. U prvi tren osjetio se strah među učenicima i roditeljima, pa tako i zaposlenicima, ali smo odlučili zajedno prilagoditi se situaciji, održati se i maksimalno uložiti napore u to da ovaj teški period prođemo i ostavimo iza sebe. Potresi krajem prošle godine ostavili su traga na svakome od nas pojedinačno i pokazalo se kako je ključno imati zajednicu u kojoj možemo naići na razumijevanje i podršku. Podrška koju smo dobili sa svih strana nakon potresa bila je osnažujuća. Ljudi su nam se javljali s riječima podrške – to nas je zaista podiglo, pomoglo nam prepoznati kako nismo sami i pomoglo nam je nastaviti učiti i izvući nova znanja iz ovog iskustva.
Puno smo energije uložili u prikupljanje sredstava da što prije započnemo s obnovom i osiguramo uvjete za učenje našim učenicima. Vjerujemo kako će se situacija brzo stabilizirati i da ćemo se, s novim generacijama učenika, vratiti u naše stare hodnike u kojima ćemo proživjeti neka nova, ljepša i ugodnija iskustva.

Sisak.info: Gimnazija ima dugu tradiciju. Vi ste, profesorice, bili i gimnazijska učenica, a sada predajete učenicima. Kolika je važna jedna ovakva ustanova za Grad i zajednicu Siščana?

Branka Sorić: Gimnazija Sisak dio je identiteta grada već više od 100 godina – ne samo kao dio gradske panorame, već i kao dio duha grada. Brojne su generacije prošle kroz školu i nije rijetkost da su roditelji, ali i djedovi i bake naših učenika hodali istim hodnicima i rasli u mlade ponosne Siščane svjesne naše povijesti i tradicije. Škola je iznjedrila brojne kulturne i znanstvene radnike, a svake godine upisuje oko 1% populacije Grada Siska. I uz toliko učenika koji prođu kroz Gimnaziju, zaista s pravom možemo reći da ju ne čini zgrada već učenici, profesori i djelatnici koji kvalitetu rada i obrazovanja održavaju na izuzetno visokoj razini. Važnost Gimnazije leži u očuvanju dugogodišnje tradicije i povijesti ovog grada, ali i u osiguravanju uvjeta za obrazovanje te prvog koraka u svijet brojnim mladim sugrađanima. Izuzetno se veselimo novoj generaciji učenika koji su razlog zbog kojeg postojimo i koji održavaju povijest i tradiciju našeg grada živom.

Sisak.info: Uskoro su upisi u srednje škole. Smatrate li da će ovi uvjeti podstanarski, možda, nekoga odgovoriti od upisa u sisačku Gimnaziju i postoji li uopće razlog zbog čega bi to bilo tako?

Branka Sorić: Nadamo se da ćemo i ove godine upisati jednak broj učenika kao i do sada i vjerujemo kako će učenici prepoznati Gimnaziju kao mjesto duge tradicije stjecanja znanja na visokoj razini, neovisno o uvjetima u kojima trenutno radimo. Činjenica kako smo uspješno završili ovu školsku godinu unatoč svim izazovima svjedoči tome da smo u potpunosti predani tome da prenesemo znanje našim učenicima i naučimo ih koristiti usvojeno znanje u nastavku školovanja i svakodnevnom životu.
Nažalost, privremena situacija je takva da se ne možemo družiti u našoj školi, no znamo kako su u ovom trenutku sigurnost i zdravlje naših učenika i drugih sugrađana prioritet, stoga smo orijentirani tome da, koliko god je moguće, u danim uvjetima nastavimo raditi istim intenzitetom, voljom i snagom te obrazovanjem mladih Siščana doprinesemo tome da grad i županija ponovo stanu na svoje noge.

- Advertisement -

Ne propustite

U svibnju akcije dobrovoljnog darivanja krvi u Sisku

Gradsko društvo Crvenog križa Sisak poziva sve građane da...

Siščanka Mellany Rukavina je Miss Sisačko-moslavačke županije

U Društvenom domu Lekenik održan je izbor za Miss...

Uskoro promocija slikovnice “Tena i pčelica Tea”

Zamjenica gradonačelnika Sanja Mioković primila je u gradskoj vijećnici...

Dodijeljeni ugovori sportskim ugovorima i održana stručna radionica za trenere

U kongresnoj dvorani Županijskog centra u Sisku uručeni su...

“Circle” – suvremena plesna predstava za Svjetski dan plesa

Plesni studio Doma kulture Kristalna kocka vedrine Svjetski dan...

Povezane novosti