1 C
Sisak
Četvrtak, 9 prosinca, 2021

SDP SMŽ o korupciji i rastrošnosti županijske vlasti

- Marketing-spot_imgspot_img

SDP Sisačko-moslavačke županije održao je u Sisku, 26. rujna 2019. godine, konferenciju za medije na kojoj su govorili predsjednik Županijske organizacije SDP SMŽ Nikola Domitrović, član Predsjedništva SDP-a Hrvatske Nenad Livun, te predsjednica Kluba vijećnika SDP-SDAH u Županijskoj skupštini SMŽ i članica Predsjedništva Županijske organizacije SDP SMŽ Karmela Gajdek.

„Problem korupcije u našoj županiji i ovoj vlasti nije ništa novo i nije nešto što se dogodilo danas, već uobičajena i ustaljena praksa. Kako su krenuli od početka mandata, gdje su političkom korupcijom i kupovinom, što je očito tipično i prepoznatljivo za HDZ na svim razinama, „kupili“ potreban broj vijećnika za većinu u Županijskoj skupštini, tako nastavljaju i dalje s radom.
O problemu korupcije i netransparentnosti rada u zdravstvu skrenuli smo pozornost prošli put, ali ovaj put moramo ukazati na nedopustivo ponašanje članova izvršne vlasti u našoj županiji kada čistim koruptivnim radnjama omogućuju zapošljavanje određenog broja ljudi u županijskim ustanovama. Javna je tajna, a navodno postoji čak i cjenik, koliko košta radno mjesto u Neuropsihijatrijskoj bolnici Popovača. Takav način rada je apsolutno neprimjeren i nedopustiv za bilo koju poziciju, a kamoli za člana izvršne vlasti naše županije.“ – rekao je Nikola Domitrović koji je dodao:

„Kada u obavljanju izvršne vlasti vodite računa samo o osobnom interesu i osobnom užitku i iskorištavate sustav za svoje osobne interese to je neprihvatljivo i dovodi do nebrige za naše građane i nepostojanja rješenja kako učiniti nešto bolje za našu županiju. Što je župan Ivo Žinić zauzvrat dobio da šuti o temama potencijalnog migrantskog naselja u Maloj Gorici, nuklearnog otpada na Trgovskoj gori, neizvjesne gradnje autoceste do Siska, gašenja Rafinerije u Sisku, s kojom se dičio na svojim predizbornim plakatima, stanja u Petrokemiji, sumnjivim postupcima javne nabave koje provodi Županija, kao i institucije u njenom vlasništvu…” – upitao je Domitrović.

Na temu se nadovezala i predsjednica Kluba vijećanika SDP-SDAH u Županijskoj skupštini Karmela Gajdek, te upozorila na otvorene postupke pred Povjerenstvom za odlučivanje o sukobu interesa protiv župana Ive Žinića i njegovog zamjenika Romana Rosavca, zbog odlazaka na nogometne utakmice hrvatske reprezentacije o trošku Hrvatskog nogometnog saveza. Radi se o kvalifikacijskim utakmicama hrvatske reprezentacije u Grčkoj i Ukrajini, za koje je Povjerenstvo izrazilo sumnju u postojanje sukoba interesa, no na isti način je župan nazočio i na šest utakmica hrvatske reprezentacije u Rusiji prošlog ljeta, o čemu se osobno pohvalio na aktualnom satu sjednice Županijske skupštine.

“No, jesu li Žinić i Rosavac unatoč tome 6. rujna 2019., kada je u posjetu našoj županiji boravila ministrica za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku, izv. prof. Vesna Bedeković, također kao svoj prioritet odabrali put u Slovačku na utakmicu hrvatske nogometne reprezentacije? Župan je, kako su javno obznanili samo dan ranije iz njegovog ureda, ministricu trebao dočekati i biti joj domaćinom prilikom posjete Sisačko-moslavačkoj županiji, no, nije ju dočekao niti on niti njegov zamjenik Rosavec.” – rekla je Gajdek dodavši kako “izgleda da župana niti ne zanimaju demografski i socijalni problemi, kao niti problemi njegovih sugrađana jer ga nije zanimao ni panel na temu demografske politike u Sisačko-moslavačkoj županiji, koji je vodio eminentni prof. dr.sc. Anđelko Akrap.”

Članica Predsjedništva županijskog SDP-a karmela Gajdek još je upozorila na neke goruće probleme u županiji i njenim ustanovama poput duga sisačke bolnice od 90 milijuna kuna veledrogerijama i prijetnje blokadom isporuke lijekova, duga dobavljačima iz Zajednice proizvođača Sisačko-moslavačke županije koji prijete tužbama zbog dugovanja neisplaćenih potraživanja, nabavke MR uređaja za sisačku bolnicu dijelom iz vlastitih sredstva, umjesto financiranjem iz fondova EU, neisplate sredstava za rad Sigurne kuće…

“Nasuprot svemu tome, župan je odlučio kupiti električni automobil vrijedan 300 tisuća kuna, graditi spomenik termalnoj vodi u Topuskom, proračunskim novcem izdašno financirati jednu apsolutno beznačajnu priredbu, kao što je izbor za Miss Hrvatske, platiti missicama i svom pratećem osoblju boravak u Top termama. Pri tome je zamjenik župana Roman Rosavec boravio na Malom Lošinju, kako bi missicama dodjeljivao lente, a vjerojatno će netko od županijskih dužnosnika i u London na izbor za Miss svijeta.” – napomenula je Gajdek.

Član Predsjedništva SDP- Hrvatske Nenad Livun istaknuo je da je korupcija prepreka razvoju naše zemlje i razlog socijalnom, ekonomskom i političkom nazadovanju.

„Mi u SDP-u objavili smo niz mjera za koje smatramo da se pod hitno moraju donijeti u Hrvatskoj kako bi spriječili daljnji rast korupcije koja je rak rana društva i jedan od glavnih razloga odlaska velikog broja mladih ljudi iz Hrvatske.“ – rekao je Livun iskatnuvši da je posebno potrebno zaštititi i osnažiti Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa, te da se ne smije dogoditi situacija da političari, a pogotovo predsjednik Vlade traže izuzimanje Predsjednice povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa iz donošenja odluka u pojedinim slučajevima.

Dodao je kako SDP želi strožu kontrolu javne nabave “kako se ne bi moglo dogoditi da tvrtka koju je jedan bivši župan, danas već bivši ministar angažirao da obavlja poslove za županiju, u isto vrijeme gradi njegovu obiteljsku kuću.”

Predstavnici županijskog SDP-a za kraj su iznjeli mjere koje će, rekli su, provesti kada im građani Sisačko-moslavačke županije daju povjerenje na idućim lokalnim izborima:

– 100% javni i otvoreni proračun naše županije

– Participativni proračun i participativno planiranje

– Depolitizacija upravljačkih tijela javnih ustanova, poduzeća i radnih tijela županije

– 100% javni natječaj za zapošljavanje u suradnji s građanima

– Obavezan građanski dijalog

– Sudjelovanje građana u donošenju odluka.

Zadnje novosti
- Marketing -spot_img
Ostale novosti