Naslovnica Vijesti Sisak Oporba o radu vladajućih u Županijskoj skupštini

Oporba o radu vladajućih u Županijskoj skupštini

Oporbeni vijećnici u Skupštini Sisačko-moslavačke županije poslali su priopćenje o radu vladajućih u Skupštini i Županiji. Priopćenje prenosimo u cijelosti.

“Od trenutka osnivanja novog saziva Skupštine Sisačko-moslavačke županije pa do danas svjedoci smo beskrupuloznog, manipulacijskog, neobjektivnog i pristranog djelovanja
vladajuće većine, predvođene HDZ-om.

Od ljeta ove godine, pa do danas uočili smo niz nepravilnosti u djelovanju vladajuće većine, a koja je danas kulminirala opetovanim kršenjem Poslovnika.

Započelo je kupovanjem vijećnika uoči prve, konstituirajuće sjednice Skupštine, za što smo podnijeli prijavu DORH-u. Nastavilo se kršenjem Statuta i Pravilnika tako da su u županijske
odbore postavljeni ljudi isključivo vladajuće većine, odnosno kupljenih vijećnika.

Nadalje, bili smo svjedoci putovanja župana Ive Žinića i njegovog zamjenika na nogometne utakmice, navodno kao privatni gosti HNS-a. Iako bi valjalo provjeriti troškove župana i njegovog zamjenika za ta četiri dana, koliko su bili u Grčkoj i Ukrajini, te se zapitati koji je interes HNS-a da vodi naše dužnosnike na ta putovanja i plaća im troškove. Od kuda interes  baš za Sisačko-moslavačku županiju. Znamo da u današnje vrijeme ništa nije besplatno i sve se radi iz nego interesa. Znamo da uz reprezentaciju putuju sponzori ili neki drugi ljudi koji su
zaslužni za nešto. Dakle, smatramo da javnost treba znati čime su to župan i njegov zamjenik zaslužili da im se plaća avion, smještaj i ulaznice za utakmice.

Nadalje, mi još uvijek ne znamo, jer župan ne želi izvijestiti javnost što su on i njegov zamjenik Roman Rosavec radili u Londonu prije nepuna dva mjeseca. Zašto javnost ne zna
ništa o tome? Zašto su mediji ostali uskraćeni i za ovu informaciju – koji je bio razlog puta, što je dva dana, koliko je trajao posjet napravljeno za dobrobit županije?

Mediji i javnost ostali su uskraćeni i za informaciju zašto su župan i njegov zamjenik Rosavec zakasnili na avion za Albaniju, te zašto su ponovno kupovane karte i na čiji trošak?

Na prošloj sjednici Županijske skupštine vladajuća većina izglasala je ravnateljicu Kulturnog centra Braća Radić koji treba biti izgrađen 2021. godine. Javnost mora znati da će imenovana
čitavo vrijeme, do 2021., što znači idućih četiri godine dobivati plaću za rad u nepostojećoj ustanovi.

Nadalje, župan Žinić uzastopno se hvali kako je Sisačko-moslavačka županija ta koja povlači najviše sredstava iz EU fondova. Može li nam, u tom slučaju, župan objasniti kako se to onda prema novom indeksu razvijenosti naša županija našla na pretposljednjem mjestu? Samo je Virovitičko-podravska županija iza nas. Možda župan misli da smo mi vodeća Županija po
razvijenosti pa se prije nepunih mjesec dana počastio novim vozilom. Škodu Octaviu je zamjenio Škodom Superb Sportline čija cijena se kreće od 260 tisuća kuna na više. Ovisno o paketu opreme.

Također, javnost mora znati da će nas rekonstrukcija bolničkog kompleksa, u režiji ove vlasti koštati 30 milijuna kuna više od prvobitnog plana izgradnje, a dobit ćemo dva kata manje.
Govorimo o dva kata manje po pitanju funkcionalnosti. Zgrada će izvana biti u gabaritima kao prije, no dva kata neće biti u funkciji. A 30 milijuna kuna su troškovi veći nego u tenderu kada su svi katovi trebali biti u funkciji?!

Mnogi poljoprivrednici upozorili su nas i da je Sisačko-moslavačka županija preskočila i jednu godinu u isplati poticaja u poljoprivredi. Naime, poticaji za 2016. godinu isplaćeni su u 2017. godini, a natječaj za 2017. godinu aktualan je do 31.01.2018. godine tako da će se poticaji za 2017. isplatiti iz proračuna za 2018. godinu. Kada se sve uzme u obzir evidentno je da su poljoprivrednici ostali uskraćeni za poticaje u jednoj godini.

Oproba je upozorila i na neovlašteni nadzor elektroničke pošte dijelu zaposlenika županijske uprave. Policija je plijenila računala i mobitele iz zgrade županijske uprave. Župan se ni o tome nije očitovao, iako je kao odgovorna osoba dužan objasniti motive i razloge tog događaja. Je li djelatnik za informatiku to učinio po svojoj volji ili po nalogu? Slijede li sankcije i kome?

Na zadnjoj sjednici Skupštine Sisačko-moslavačke županije svjedočili smo još jednoj manipulaciji i kršenju Poslovnika Skupštine. Naime, već u osam sati ujutro, vijećnik vladajuće
većine, Mijo Šepak skupljao je potpise vladajućih za aktualni sat. Mi smo, kao oporba reagirali na to i rekli da i mi imamo pitanja, te da smo također došli u osam sati ujutro. Pri tome, moramo napomenuti da sve odigravalo prije zakazanog termina prijave na
postavljanje pitanja (9.30 sati), te da nije točno ono što tvrdi predsjednica Skupštine Ivanka Roksandić, jer vijećnici vladajuće većine bili su već okupljeni oko njenog stola u 9.15. Kako su
to oni znali da trebaju biti tamo prije zakazanog termina? Tko ih je pozvao u salu? Dakle, kršenje Poslovnika i ignoriranje oporbe postala je ustaljena praksa vladajućeg HDZ-a. Nismo imali druge, doli napustiti sjednicu.

Stoga, ostali smo ponovno uskraćeni za niz pitanja za koja smatramo da javnost treba znati.

Tako, na primjer zanima nas kada će konačno biti otvorena nova škola u Popovači, obzirom da je otvorenje najavljivano u nekoliko navrata (svibanj, rujan, listopad), a radovi još uvijek nisu završeni i ne zna se kada će biti, a rebalansom proračuna traži se dodatnih gotovo tri i pol milijuna kuna upravo za ovu namjenu.
Za kraj, uz ovakvu vlast ne treba čuditi što će mladi i u narednoj godini nastaviti iseljavati iz naše Županije u potrazi za poslom i boljim životom.” – stoji u priopćenju oporbenih vijećnika Skupštine Sisačko-moslavačke županije.

Komentirajte