Naslovnica Vijesti SMŽ Otkriven veliki šverc cigareta na području naše županije

Otkriven veliki šverc cigareta na području naše županije

USKOK je objavio na svojoj internetskoj stranici da je donio nalog o provođenju istrage protiv sedmorice hrvatskih državljana (1971., 1963., 1952., 1956., 1987., 1985. i 1951.), dvojice državljana Bosne i Hercegovine (1971. i 1964.) te trojice hrvatskih državljana koji imaju i državljanstvo Bosne i Hercegovine (1966., 1958. i 1989.) zbog postojanja osnova sumnje da su počinili više kaznenih djela izbjegavanja carinskog nadzora, pričinivši time štetu od najmanje dva milijuna kuna državnom Proračunu. Osumnjičeni hrvatski državljani su iz Hrvatske Dubice, Kutine i Jasenovca. Riječ je o dobro organiziranoj skupini, čije je djelovanje praćeno više mjeseci od policije. Ovu dvanestoricu se tereti da su od 26. siječnja pa do 26. svibnja 2010. prošvercali najmanje 130.000 kutija cigareta u Hrvatsku iz BiH.

Oni su prema unaprijed utvrđenim zadacima nabavljali u Bosni i Hercegovini veće količine cigareta bez odgovarajućih nadzornih markica Ministarstva financija RH te ih potom krijumčarili u Hrvatsku. Trojica su cigarete naručivala, dvojica nabavljala cigarete u BiH, a petorica osumnjičenika, izbjegavajući carinski nadzor, prevozili osobnim automobilom u Hrvatsku. Također su, sukladno dogovoru s dvojicom za sada nepoznatih muških osoba, cigarete prevozili čamcem preko rijeke Une u Hrvatsku te ih skladištili u objektima  na području Hrvatske Dubice. Tako krijumčarene cigarete predavali su naručiteljima koji su cigarete potom neposredno plaćali ili preko angažiranih vozača slali novac prvoosumnjičeniku, a sve su cigarete se prodavale na području Zagreba i Kutine.
Sucu istrage je protiv trojice osumnjičenika predloženo određivanje istražnog zatvora.

Komentirajte