Na proslavi rođendana planirano predstavljanje knjige, otvorenje izložbe i inserti iz predstava
Plesni studio Doma kulture Sisak obilježava trideset godina postojanja, a svoj će rođendan svečano proslaviti uoči Svjetskog dana plesa, 28. travnja. Sve je počelo 1979. godine premijernom izvedbom predstave Prometej, kada je u Sisku pod vodstvom Jasminke Petek Krapljan počela djelovati plesna skupina suvremenog plesa pod nazivom Teatar mali u okrilju ondašnjeg Centra za kulturu Vladimir Nazor.
Plesno ste obrazovali mnoge generacije. Neki od njih danas su stalni posjetitelji kazališta, drugi su pak ostali u plesnim papučicama. Što je uopće za Vas ples i kako se osjećate danas kada se osvrnete na tih trideset godina rada?
– Ples je temelj scenskog pokreta, jer istražuje mogućnosti izražavanja ritmom i pokretom što je vrlo bitno u kazalištu uopće. Mi, kod nastajanja predstava, radimo na poticanju kreativnosti, upoznavanju i osvještavanju različitih kvaliteta kretanja ali radimo i na baletnoj tehnici koja je baza svih plesnih tehnika i okvir iz kojeg su se razvili različiti plesni stilovi uključujući hip hop i moderni ples. Na tome smo uostalom radili, ili barem nastojali raditi, sve ove godine. Naši plesači su pohađali brojne seminare u zemlji i inozemstvu, radili s različitim plesnim pedagozima, a tijekom mjeseca svibnja planiramo seminar za najstarije plesače pod vodstvom Maše Kolar,plesne pedagoginje i koreografkinje koja je u Dresdenu dobila nagradu „Mary Wigman“ za posebna plesačka dostignuća. Kad se osvrnem unatrag, s jednakim žarom smo radili predstave za dječju i odraslu publiku, s jednakom energijom nastupali u dvorani ZKM-a, HNK Varaždin, dvorani Lisinski, na Tjednu suvremenog plesa, Eurokazu, brojnim vanjskim festivalima, ali da se radi anketa među djecom i starijim plesačima sigurna sam da bi svi rekli da im je najdraže nastupati u našem Kazalištu 21 koje nam je poput dnevne sobe.
Jeste li u samim počecima nailazili na poteškoće i koliko se sve oslanjalo na entuzijazam?
– Dakako da se dobrim dijelom, kako to u umjetnosti biva, sve oslanja, barem u početku, na entuzijazam. Sjećam se da nam tada, kao niti sad, ništa nije bilo teško, pa ni vježbanje subotom i nedjeljom, školskim praznicima, a većina treninga se i danas održava poslije škole i svih obaveza, u večernjim satima. Iz te silne želje i ljubavi prema plesu nastale su mnogobrojne predstave koje su često za predložak imale samo stih, sliku ili naprosto samo glazbu, a ideje su nastajale tijekom rada .
Koliko je predstava uopće rođeno u tih trideset godina i je li teško izdvojiti najdražu?
– Teško je izdvojiti najdražu predstavu, pogotovo sada kada su u tijeku presnimavanja svih predstava s VHS na DVD za našu malu plesnu dvd-teku i gledajući svaku generaciju, svaka je po nečemu bila posebna. S ranijim generacijama sam bila bliža po godinama i interesima, dok s ovim današnjim plesačima uživam raditi, jer su se s plesom počeli baviti od malih nogu dakle većinu znam iz vrtićke dobi, tehnički su odlični plesači, energični, puni entuzijazma i ljubavi za ples, a to se i vidi na svih osam predstava koje trenutačno imamo na repertoaru.
Danas ste članica Udruženja samostalnih plesnih umjetnika Hrvatske i predsjednica Nacionalnog komiteta za međunarodnu suradnju u Hrvatskom saboru kulture. Radili ste na scenskom pokretu i za mnoga druga kazališta, od Zagreba, Rijeke, Varaždina. Jeste li ikada pomislili da bi se stacionirali u nekom drugom kazalištu?
– Pa i ne. Ovdje sam dala svoj maksimum u stvaranju, oblikovanju predstava, usađivanju ljubavi prema plesnom pokretu u svako dijete, plesača, a odgojila sam i nekoliko vrsnih voditelja koji će moju viziju nastaviti.
Danas u Domu kulture, u kreativnom učilištu djeluju Baletni studio za predškolske grupe, te Baletni studio za školske grupe i Suvremeni ples za mlade. Na koji način radite s djecom i mladima i kakav je uopće interes za ples?
– Pa danas ih pleše preko stotinjak u uzrastu od onih najmlađih, od četiri godine do srednjoškolaca, studenata, ali i zaposlenih i doista postoji velik interes za ovaj vid umjetnosti. S onim najmanjima plešući razvijamo bazne elemente: sluh, ritam, brzinu, spretnost i koordinaciju. Za njih je najvažnije da prepoznaju i usvoje elemente plesa i plesnih vještina, da memoriraju i ponavljaju jednostavne plesne fraze, razlikuju i reproduciraju jednostavni plesni vokabular da bi ih se u konačnici pripremilo za nastavak plesnog obrazovanja i usavršavanja. Tako s odraslima uspijevamo istraživati nove mogućnosti uporabe tjelesnosti koje koriste kod rada na koreografiji i nastajanju novih predstava.
Kad već spominjete nastajanje novih predstava. Najsvježija iza Vas je Iza zatvorenih vrata 2, vrlo hvaljena i od strane kazalištaraca i kritičara. Predstava koja je svoju premijeru imala koncem prošle godine, a gledali smo ju i na ovogodišnjoj Županijskom smotri kazališnih amatera, gdje je izabrana kao najbolja, pa će se zaputiti na državnu završnicu u Kastav. To je samo jedna u nizu predstava koja je dobro prošla i kod kritike i kod publike i čije se gostovanje traži na domaćim i inozemnim festivalima.
– Istina, gostovali smo po Njemačkoj, Austriji, Bugarskoj, Danskoj, Belgiji, Češkoj, Švicarskoj, Poljskoj, Indiji, a preklani smo na Festivalu kazališnih amatera u Kastvu za predstavu Inside nagrađeni za kazališno istraživanje. S tom predstavom smo lani nastupili u Moskvi, a ove godine ćemo se zaputiti i u Njemačku , u Paderborn, na Europski kazališni festival , ali ćemo je igrati i na Svjetski dan kazališta u domaćem prostoru, u Kazalištu 21 u nešto izmijenjenom sastavu, jer generacije se mijenjaju, plesači odlaze na studij, ali ovi mlađi rado preuzimaju uloge starijih kolega s nadom da će te uloge još uspješnije otplesati.
Sutra, uoči Svjetskog dana plesa, planirate svečanu proslavu obilježavanja 30 godina djelovanja na ovim prostorima. Na koji način ćete proslaviti rođendan?
– Završena je knjiga koja sadrži članke o plesnom studiju objavljivane tijekom svih tih godina, fotografije, popis članova koji su sudjelovali u brojnim predstavama. Sutra ju planiramo prezentirati javnosti. Planiramo također prikazati i inserte iz pojedinih predstava, fotografije, te nastup svih skupina s kraćim koreografijama iz najnovijih predstava. Sve to začiniti ćemo izložbom plakata i fotografija. Ujedno planiramo promovirati i našu malu plesnu knjižnicu, u kojoj će članovi moći posuđivati baletne i plesne časopise, knjige, filmove, te plesne predstave na dvd-u raznih koreografa.