2 C
Sisak
Nedjelja, 16 veljače, 2025

Koncert Đure Tikvice u srijedu u Sisku

Datum:

Vrhunski pijanist i profesor na Muzičkoj akademiji u Zagrebu, Đuro Tikvica, nastupiti će u srijedu 11. ožujka u 19.30 sati u dvorani Glazbene škole Fran Lhotka.Na programu su Bachov Talijanski koncert, Beethovenova „Olujna“ sonata i izbor iz Chopinovih Nocturna, Balada i Uspavanki.

Koncert organizira Udruga Musica Sisciae uz pomoć Grada Siska. Idući koncert Udruge je Korizmeni koncert u Župnoj crkvi Uzvišenja Sv. Križa, koji će se održati na Veliku srijedu 8. travnja u 18 sati. Pod ravnanjem  Ljube Stipišića, muške klape  s otoka Raba: Kristofor, Rab i Eufemija-Kampor i ženska klapa  Sozal –Rab izvest će Klapsku muku – korizmeni oratorij Ljube Stipišića Delmate.

Đuro Tikvica rođen je u Dubrovniku 1963. godine. Osnovno glazbeno obrazovanje stekao je u Zagrebu, u Glazbenoj školi Josip Slavenski. U razdoblju između 1978. i 1982. godine pohađa Muzičko učilište pri Konzervatoriju Čajkovski, u klasi uglednog pedagoga Borisa Romanova. Tom periodu pripadaju njegovi prvi koncertni uspjesi, među kojima treba izdvojiti nastupe u Maloj i Velikoj dvorani moskovskog Konzervatorija,

Prvi solistički koncert u domovini održao je u dvorani Hrvatskog glazbenog zavoda 1981. godine. Tada nastaje i njegov prvi diskografski zapis za firmu Melodija, gdje snima Bachov Koncert za dva klavira i orkestar kao jedan od solista.

U razdoblju od 1982. do 1987. godine studira na Konzervatoriju Čajkovski u Moskvi, u klasi svjetski renomirane pijanistice Tatjane Nikolajeve. U tom periodu dolazi do proširivanja njegove koncertne djelatnosti, a 1984. godine započinje suradnja sa dvije vrlo značajne institucije za njegovo daljnje umjetničko profiliranje: Dubrovačkim simfonijskim orkestrom i Dubrovačkim ljetnim igrama. Tome valja pridodati sada već redovite nastupe u Hrvatskom glazbenom zavodu u Zagrebu, nastupe na zajedničkim koncertima mladih pijanista u Koncertnoj dvorani Vatroslava Lisinskog kao i čitav niz koncerata na području tadašnje Jugoslavije. Redovito i zapaženo nastupa na studentskim koncertima u Moskvi kao solist i kao komorni glazbenik u dvoranama Konzervatorija, Muzeju Čajkovskoga u Klinu i nizu drugih koncertnih prostora. Studij na Konzervatoriju završava diplomskim koncertima (komornim, korepetitorskim i solističkim) 1987. godine. Diplomirao je s odličnim uspjehom kao jedan od najboljih studenata 118. generacije moskovskog Konzervatorija.

Nakon povratka u domovinu snima LP ploču sa violončelisticom Asjom Valčić. Nastupa solistički i kao komorni glazbenik. U solističkom djelovanju proširio je suradnju sa Dubrovačkim simfonijskim orkestrom (pod ravnanjem dirigenata Igora Gjadrova, Fimce Muratovskog, Antona Nanuta, Ive Lipanovića, Ive Dražinića i dr.), kao i nastupe sa drugim orkestrima (Uralska filharmonija, dirigent Dmitrij Liss). Nastavlja i suradnju sa Dubrovačkim ljetnim igrama, na kojima je 1995. godine nagrađen nagradom Orlando za najbolju domaću koncertnu izvedbu. Nastupa  u Zagrebu, te u većini gradova Hrvatske. Također nastupa s uspjehom u inozemstvu (Sloveniji, Makedoniji, Italiji, Austriji, Rusiji, Španjolskoj, Njemačkoj). U pripremi su dva CD-a sa djelima Schumanna, Čajkovskoga i Rahmanjinova.

Pedagoški djeluje na Muzičkoj akademiji Sveučilišta u Zagrebu.

- Marketing -

Možda vas zanima...

Kino klub Sisak nastavlja s radionicama – još se stignete pridružiti im!

Polaznici projekta Film očima mladih kojeg financira Zaklada Kultura...

Promocija nove zbirke poezije Željka Maljevca “Nisam htio biti pjesnik”

Promocija nove zbirke poezije novinara Željka Maljevca "Nisam htio...

Koncert filmske glazbe CINEMA PARADISO za Valentinovo u Domu INA-e

Dom kulture Kristalna kocka vedrine predstavlja koncertno-vizualni spektakl Cinema...

Proslavljeno Stepinčevo u Budaševu

Župa Budaševo svečano je u ponedjeljak, 10. veljače, proslavila...