9 C
Sisak
Petak, 29 ožujka, 2024

Predavanje “Što (ni)je ekumena?”

Datum:

Marketing

Predavanje “Što (ni)je ekumena” održao je prof. dr. sc. Jure Zečević u četvrtak 21. svibnja u Dvorani sv. Ivana Pavla II. u sisačkom Velikom Kaptolu.

Predavanju su nazočili sisački biskup Vlado Košić, kancelar Biskupije mons. Marko Cvitkušić, povjerenik za ekumenizam i dijalog Biskupije vlč. Branimir Motočić i članica Vijeća HBK za ekumenizam i dijalog gđa Marija Znidarčić.

Na početku prof. Zečević je podsjetio na značenje riječi ekumenizam, te je upozorio na problem miješanja nekih ključnih pojmova, poput onoga da se crkveni raskol 1054. godine dogodio između Katoličke i Pravoslavne Crkve. „Raskol se dogodio između Rima i Carigrada, a ne između Pravoslavne i Katoličke Crkve, jer ove dvije Crkve, kako uči papa Benedikt XVI., su jedna te ista Crkva koja mora imati oba svojstva, općenitosti / katoliciteta i pravovjernosti /ortodoksije. Također, još prije petnaest godina sve biskupske konferencije su dobile uputu da ne koriste termine da su Pravoslavna i Katolička Crkva dvije ‘sestrinske Crkve’. Obrazloženje Kongregacije za nauk vjere je da ne može Katolička Crkva sama sebi biti sestra, ali zato mogu biti sestre Rimska i Carigradska Crkva“.
Govoreći o brojnim sporazumima na području ekumenizma prof. Zečević je istaknuo ekumensku zbirku „Enchiridion ecumenicum“ koja sadrži tisuće stranica raznih sporazuma između Katoličke i drugih kršćanskih Crkvi. Iz mnoštva usvojenih sporazuma predavač je govorio o tri najistaknutija, a to su uklanjanje iz sjećanja i krila Crkve proglasa o ekskomunikaciji, potpisivanje Zajedničke kristološke izjave između Katoličke Crkve i Asirske Crkve Istoka, te Zajednička izjava o nauku o opravdanju između Katoličke Crkve i Svjetskog luteranskog saveza. „Godine 1965. Rimska i Carigradska Crkva zajednički su uklonile iz sjećanja i iz krila Crkve proglase ekskomunikacije iz 1054. godine. Vidite, ekskomunikacija ne postoji, a raskol još postoji. To znači da razlog zašto carigradski i svi drugi istočni kršćani nisu u jedinstvu s nama nije samo bio ekskomunikacija. Da jest, onda bi nakon njenog uklanjanja 1965. svi bili u jedinstvu, ali to nije tako i razlozi su zapravo puno dublji. Razlog su zapravo različiti ekleziološki razvoj i koncepcije istoka i zapada. Ekskomunikacija je zapravo posljedica različitosti, a ne uzrok raskola… Drugi sporazum iz 1994. godine je taj kada stara orijentalna predefeška Asirska Crkva Istoka i Katolička Crkva nakon 1562 godine predmnijevanja doktrine različitosti u pogledu kristologije, potpisuju Zajedničku kristološku izjavu. Zašto je značajna ova 1994. godina? Tadašnji papa, danas sveti Ivan Pavao II. susreo je tom prilikom patrijaha mar Dinka IV., koji nosi titulu katoličkog patrijaha i potpisao je zajedničku izjavu u pogledu nauka o dvije naravi Isusa Krista. Ta je izjava zapravo pokazala da se više od tisuću petsto godina vjerovalo da Asirska Crkva Istoka uči nešto što je koncilskom pravovjerju, Rimu i Carigradu, neprihvatljivo. Sad se ispostavilo nakon pomnog razlučivanja da je vjera ista, samo se izražavala različitim terminima… Godine 1999. Svjetski luteranski savez i Katolička Crkva potpisali su Zajedničku izjavu o nauku o opravdanju. Ako znamo da je Luther najviše pokrenuo reformaciju zbog tog nauka, ova mogućnost da jedna i druga strana zajednički izraze taj nauk pokazuje da i tada nije bilo potrebe ići tim pravcem razjedinjena, samo da se imalo strpljivosti i da se malo više trudilo oko zajedničkog, a ne oko toga kako dokazati onom drugom da je u krivu. Imajući u vidu toliku količinu i broj usvojenih interkonfesionalnih sporazuma na svim razinama svakako se radujemo svim tim nastojanjima oko jedinstva i zajedništva diljem kršćanskog svijeta“, rekao je prof. Zečević te dodao da ono što ga žalosti kao tajnika Vijeća HBK za ekumenizam i dijalog jest činjenica da među tisućama tih bilateralnih i multilateralnih sporazuma nema niti jednog s naših područja i između naših Crkava.

Govoreći o problemima u ekumenizmu prof. Zečević je istaknuo problem eklezijalnosti, koju pravoslavni ne priznaju svojim inoslavnim partnerima ili tek indirektno dopuštaju da eklezijanost u nekom vidu postoji. „Za katolike ne postoje nikakve dileme s obzirom na eklezijanost pravoslavnih Crkvi. One su prave Kristove Crkve. Njihovi sakramenti su jednako valjani kao i naši. Obrnuto, pita se sam patrijarh Zizioulas, sudjeluju li pravoslavni u ekumenskom pokretu ne priznajući drugima nikakvu eklezijalnost? Spektar odnosa prema ekumenizmu kod kršćana i danas seže od neupitnog i nerefleksnog prihvaćanja do neupitnog i nerefleksnog odbacivanja. Činjenica je da je ekumenizam u nekim našim kršćanskim sredinama poprilično ozloglašen, da se ekumenizam odbacuje kao hereza, kao sinkretističko izobličavanje izvornog kršćanskog nauka, kao relativizacija pravovjerja. Zašto je tako? Očito je da ako sam ja kao vjernik shvatio ekumenizam kao razvodnjavanje pravovjerja moje Crkve, onda ga moram radi savjesti odbaciti. Naravno to vrijedi i obrnuto, ako sam ja kao vjernik shvatio i opisao ga kao djelo Duha Svetoga, onda ću ga prihvaćati i promicati“, rekao je prof. Zečević te na kraju potaknuo sve okupljene da što je moguće u većoj mjeri pridonose ispravljanju pogrešnih opisa i percepcija ekumenizma kako bi on mogao biti pozitivno vrednovan i prihvaćan kao kristocentrična bogočovječanska stvarnost i kao duhovna posljedica autentičnog nasljedovanja Isusa Krista.

Na kraju Marija Znidarčić izvela je scenski prikaz na temu ekumenizma.

(SV)

Možda vas zanima...

Teška prometna nesreća u Sisku, poginuo mlađi muškarac

Dana 28.03.2024. g. oko 06,50 sati u Sisku, Novoselska...

Tika u suradnji sa sisačkim Merhametom darivala ramazanske pakete

Turska agencija za suradnju i koordinaciju – TIKA donirala...

Sisak uskoro dobiva novu infrastrukturu za poduzetnike – Sisak Hub

Sisak će na jesen dobiti Sisak HUB, suvremeni poduzetnički...

Uskrsna čestitka biskupa Vlade Košića

Vlado Košić, biskup sisački  Uskrsna čestitka Sisak, 25. ožujka 2024. Dragi vjernici, Želeći...